andrzejkowe zabawy

Kultowe andrzejkowe zabawy

W naszej tradycji jest kilka świąt które swoją nazwę zawdzięczają imieninom. Należą do nich andrzejki, świętojanki, barbórka czy walentynki. Jako że zbliża się adwent, dziś nieco przybliżmy pierwsze z wcześniej przedstawionych.
Andrzejki, czyli wieczór wróżb odprawianych w wigilię świętego Andrzeja pierwotnie zarezerwowany był dla panien i traktowany bardzo poważnie. Dopiero z czasem przeobraził się w niezobowiązujące imprezy dla każdej grupy wiekowej i płci. Obecnie wróżby traktuje się jako zabawę.

Lanie wosku

Jedną z najpopularniejszych zabaw „przewidujących przyszłość” jest lanie wosku przez dziurkę od klucza i zapewne zna ją każdy. Czy jednak wiecie że pierwotna wersja obejmowała lanie ołowiu? Aby wróżba była jak najbardziej wiarygodna używano metalu ze starych okiennic kościelnych.

Kto pierwszy będzie ślubował

Ta konkurencja przeciwnie do wcześniej wspomnianej, jest stricte związana z panieństwem i kawalerstwem. Wszyscy zainteresowaniu stawiają lewy but w jednym rzędzie od ściany przeciwległej w kierunku drzwi. Na początek kolejki przekłada się ostatni but. Osoba której obuwie pierwsze przekroczy próg może spodziewać się szybkiego ślubu.

Similar Posts