andrzejkowe zabawy

Kultowe andrzejkowe zabawy

W naszej tradycji jest kilka świąt które swoją nazwę zawdzięczają imieninom. Należą do nich andrzejki, świętojanki, barbórka czy walentynki. Jako że zbliża się adwent, dziś nieco przybliżmy pierwsze z wcześniej przedstawionych.
Andrzejki, czyli wieczór wróżb odprawianych w wigilię świętego Andrzeja pierwotnie zarezerwowany był dla panien i traktowany bardzo poważnie. Dopiero z czasem przeobraził się w niezobowiązujące imprezy dla każdej grupy wiekowej i płci. Obecnie wróżby traktuje się jako zabawę.

Lanie wosku

Jedną z najpopularniejszych zabaw „przewidujących przyszłość” jest lanie wosku przez dziurkę od klucza i zapewne zna ją każdy. Czy jednak wiecie że pierwotna wersja obejmowała lanie ołowiu? Aby wróżba była jak najbardziej wiarygodna używano metalu ze starych okiennic kościelnych.

Kto pierwszy będzie ślubował

Ta konkurencja przeciwnie do wcześniej wspomnianej, jest stricte związana z panieństwem i kawalerstwem. Wszyscy zainteresowaniu stawiają lewy but w jednym rzędzie od ściany przeciwległej w kierunku drzwi. Na początek kolejki przekłada się ostatni but. Osoba której obuwie pierwsze przekroczy próg może spodziewać się szybkiego ślubu.

10 najciekawszych zabaw andrzejkowych :

  1. Wróżby z fusów – polega na odczytaniu przyszłości z fusów po kawie lub herbacie.
  2. Wróżby z cebuli – polega na odczytaniu przyszłości po odkrojeniu warstw cebuli.
  3. Wróżby z wosku – polega na odczytaniu przyszłości po roztopieniu i odczytaniu kształtu wosku.
  4. Wróżby z dłoni – polega na odczytaniu przyszłości po analizie linii na dłoniach.
  5. Zabawa w chowanego – tradycyjna zabawa andrzejkowa polegająca na chowaniu się i odnajdywaniu partnera.
  6. Taniec z wpółmrocznym – polega na tańcu z osobą, z którą twarz jest zasłonięta.
  7. Zabawa w „kłamstewko” – polega na kłamaniu i odgadywaniu kto kłamie.
  8. Zabawa w „prawda czy fałsz” – polega na zadawaniu pytań i odgadywaniu czy odpowiedzi są prawdziwe czy fałszywe.
  9. Zabawa w „prawda czy wyzwanie” – polega na odgadywaniu czy odpowiedzi na pytania są prawdziwe czy też osoba musi wykonać wyzwanie.
  10. Zabawa w „prawda czy objawienie” – polega na odgadywaniu czy odpowiedzi na pytania są prawdziwe czy też osoba musi wyznać swoje sekrety.

Najczęściej wyszukiwane słowa: wróżby andrzejkowe, wróżby andrzejkowe dla dzieci, wróżby andrzejkowe dla dorosłych, wróżby andrzejkowe do druku, wróżby andrzejkowe do ciasteczek, wróżby andrzejkowe przykłady, wróżby andrzejkowe w szkole, wróżby andrzejkowe dla młodzieży, wróżby andrzejkowe pomysły, lanie wosku, lanie wosku symbole, lanie wosku andrzejki, lanie wosku symbole twarz, lanie wosku przez klucz, lanie wosku online, lanie wosku znaczenie figur, lanie wosku przez dziurkę od klucza, lanie wosku do wody, lanie wosku w przedszkolu

Similar Posts