opłaty za muzykę na weselu

Opłaty za muzykę na weselu

Muzyka jest nieodłączną częścią każdego wesela. Nie ma znaczenia czy najmiecie zespół muzyczny czy dj, prezentowane utwory objęte są prawami autorskimi. Co wiedzieć trzeba by nie naruszyć przepisów prawa?

Tantiemy dla wykonawców

Niemal na każdym weselu repertuar składa się zarówno z szlagierów, hitów jak i mniej popularnych utworów. Wszystkie one posiadają autorów którym należy się prowizja za wykonywanie, czyli tantiemy. Wykonawców reprezentują organizacje z którymi trzeba się rozliczyć.

Organizacje zrzeszające twórców i wykonawców

W Polsce mamy obecnie 4 organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.
• ZAiKS (Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych) – zrzesza autorów tekstów i kompozytorów. Im płaci się za odtwarzanie i wykonywanie piosenek,
• ZPAV (Związek Producentów Audio-Video). Tutaj uiszcza się opłaty dla producentów za odtwarzanie,
• STOART (Związek Stowarzyszeń Artystów Wykonawców). Opłaty także za odtwarzanie ale dla wykonawców,
• SAWP (Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych). Opłaty za odtwarzanie dla reprezentowanych przez siebie wykonawców (innych niż STOART).

Komu za co płacić

Wszystko zależy od formy muzyki. Jeżeli na Waszym weselu będzie tylko i wyłącznie na żywo, wystarczy zgłosić to do ZAiKS-u.
W każdym innym przypadku, czyli odtwarzania muzyki np. z komputera, konieczne jest rozliczenie się z każdą z czterech organizacji. Kto będzie grał nie ma znaczenia. Nawet jeśli zespół będzie puszczał muzykę w przerwach od wokalu to w dalszym ciągu jest odtwarzanie.

Kto się rozlicza

Obowiązkiem uiszczenia opłaty jest organizator. Organizatorem po pierwsze są młodzi, ale nie oznacza to że sami muszą wszystko załatwiać.
Coraz częściej sale weselne, wedding plannerzy a nawet dj oraz zespoły idą na rękę i sami dbają o zgłoszenie imprezy. Oczywiście wszystko jest wliczone w kwotę zlecenia.
W takim przypadku usługa związana z zgłoszeniem musi być zawarta w umowie. Lepiej mieć pewność że wszystko zostało uregulowane. W przeciwnym razie ewentualna kontrola może skończyć się nałożeniem kar na parę młodą.

Similar Posts