Organizacja wieczoru panieńskiego
Wieczór panieński to popularna impreza towarzyska dla kobiet. Odbywa się on na krótko przed planowanym ślubem a sięga starej tradycji pożegnania panieństwa. Swego czasu zwany był rózgowinami lub wieczorem dziewiczym. Dziś wygląda on nieco inaczej. Warto czerpać z tradycji i łączyć je z nowymi obrzędami, wszak to wydarzenie raz na całe życie.
Wieczór panieński dawniej
Niegdyś odbywał się w przededniu ślubu. Cechą charakterystyczną była obecność samych panien. Dziewczęta plotły wianki dla siebie i Panny Młodej oraz piekły weselne ciasta. Koniecznie upieczenie było kołacza weselnego a jego wygląd był wróżba dla przyszłego związku. Podczas tego wieczoru przystrajano rózgę weselną. Zwykle była to gałąź drzewa iglastego ozdobiona kwiatami z bibuły, wstążkami, piernikami, orzechami a nawet jabłkami. Swoim wyglądem miała przypominać bukiet lub strojne drzewko.
Współczesna organizacja
Obecnie zajmują się tym najbliższe koleżanki Panny Młodej, w tym także mężatki a nawet wdowy. Ważne żeby tak, jak dawniej były to same kobiety. Impreza może odbywać się w domu, w barze lub plenerze. Bardzo często miejsce stanowi niespodziankę dla przyszłej żony. Z tej okazji przynosi się śmieszne prezenty takie jak, ciasteczka tylko dla dorosłych, szarfy, korony, rogi. Towarzyszą jej także śmieszne zabawy. Do nich należy zgadywanka „Jak dobrze się znacie?”. Panna Młoda odpowiada na pytanie zadane przez koleżanki. Następnie jest emitowana wcześniej nagrana wypowiedź przyszłego męża. Dzięki temu można poznać jak dobrze para się zna.